Finbert ישראל שירותים פיננסים

Finbert ישראל שירותים פיננסים

איך לזהות השקעה חכמה? כך תעשו את זה נכון!

תוכן עניינים

איך לזהות השקעה חכמה? כך תעשו את זה נכון!

“איפה כדאי לי להשקיע?” מי מאיתנו לא שאל את עצמו את השאלה הזו בשלב כזה או אחר בחייו? בין אם צברתם סכום כסף גדול במיוחד ובין אם לרשותכם סכום מצומצם בהרבה המיועד להשקעה, רבים מאיתנו תוהים מהי אותה השקעה חכמה בה כדאי לנו לבחור. מסלולי ההשקעות הקיימים היום הם מגוונים במיוחד ומאפשרים לכל משקיע לבחור במסלול שתואם את צרכיו הייחודיים. ישנם מסלולי השקעות בסיכון גבוה, אחרים בסיכון נמוך, לטווח ארוך וקצר, בנכסים ובשוק ההון – המבחר הוא אינסופי. תחום השקעה פופולרי במיוחד שצובר תאוצה בשנים האחרונות הוא תחום ההשקעות האלטרנטיביות. מדובר למעשה בהשקעות, שמבוססות על חלופות להשקעה בשוק ההון המאפשרים גיוון וביזור סיכונים.

השקעות אלטרנטיביות: לבחור את המסלול הנכון לכם!

משקיעים רבים מאסו בתנודתיות המהווה “חלק מהחבילה” בהשקעות בשוק ההון המסורתי. רבים ממשקיעים אלו בחרו בחלופות המסייעות להם ליהנות מגיוון יחסי בתיק ההשקעות שלהם ובנוסף, הזדמנות לחלק את הסיכון הכרוך בהשקעות מסורתיות ולהוסיף ערוצי השקעה נוספים שאינם מושפעים מתנודתיות זו.

במסגרת תחום ההשקעות האלטרנטיביות קיימים מסלולי השקעה רבים. השקעה חכמה ופופולרית במיוחד היא השקעה באמצעות קרנות פרייבט אקוויטי בה בוחרים משקיעים רבים. אפיק נוסף להשקעה זו המשתייך לתחום ההשקעות האלטרנטיביות הוא השקעה בנדל”ן.

מהם מסלולי ההשקעה המומלצים?

תיק ההשקעות של המשקיע הממוצע כיום, שונה מאוד מתיק ההשקעות בעבר. תחומי השקעות מסורתיים יותר אליהם נהרו משקיעים בעבר, הופכים לאלטרנטיבה נוספת לצד מסלולים חדשים יותר שהביקוש אליהם נמצא במגמת עלייה מתמדת. על תיק ההשקעות של כל משקיע להיות מותאם לצרכיו ולמצבו הפיננסי והאישי, ואף חשוב שהוא יהיה מגוון על מנת שלא להתבסס לחלוטין על אפיק השקעה אחד.

 • השקעות בקרן נדל”ן – קרנות השקעה המתמקדות בנדל”ן מניב כמו בנייני מגורים, משרדים, מתחמים המיועדים לשיפוץ, מרכזי קניות ועוד. מאחר ולא מדובר בהשקעה ישירה בנכס נתון, סכום ההשקעה ההתחלתי הנדרש במקרה זה הוא נמוך יותר. הקרן משקיעה במספר נכסי נדל”ן במקביל מה שמאפשר ביזור סיכונים ובנוסף, השקעה דרך קרן נדל”ן מאפשרת השקעה בארץ ומחוצה לה בעוד הנכסים הנבחרים נבחנים בקפידה על ידי מקצוענים בתחום.
 • קרנות פרייבט אקוויטי – מדובר בקרן השקעות הנחשבת לפרטית בעוד מטרת הקמתה היא רכישה של נכסים מסוגים שונים או רכישת חברות שנמצאו כבעלי פוטנציאל לתשואה מסיבות שונות: נכסים שניתן להשביח, חברות הנתונות לקשיים. לאחר הרכישה וההשבחה ניתן לממש את פוטנציאל הרווח. קרנות אלו נמצאות במגמת עלייה מתמדת ונחשבות להשקעה חכמה בעיניהם של משקיעים רבים. משקיעים המצטרפים לקרנות פרייבט אקוויטי הם שותפים מוגבלים משפטית מבחינת היכולת להשפיע על התנהלות הקרן. פעילות קרנות פרייבט אקוויטי תחומה בזמן הנקבע מראש, אך במקרה הצורך ניתנת אפשרות להארכת זמן הפעילות. מידע נוסף בנושא קרנות פרייבט אקוויטי תוכלו למצוא כאן.
 • קופת גמל או קרן השתלמות IRA – מדובר במוצר המאפשר ניהול אישי של המשקיע את כספי חסכונותיו המיועדים לתקופת פרישה. הקרן מציעה חיסכון ארוך טווח וביכולתו של החוסך עצמו לבחור האם הוא מעוניין להחליט ולנהל את אפיקי ההשקעה או שהוא בוחר למנות מנהל תיק שיעשה זאת עבורו. משקיעים הבוחרים בניהול עצמי של התיק, מוטב שיהיו בעלי הידע הנדרש על מנת להבין באופן מספק את הנתונים ואת המתרחש בשוק. ניתן לפתוח קופת גמל או קרן השתלמות IRA בבתי השקעות וחברות ביטוח. למוצר זה יתרונות רבים: התנהלות תוך שקיפות מלאה, גמישות מקסימלית בבחירת ההשקעות ושינוי מסלול והכל לפי תקנות האוצר.
 • קרן תשתיות – מדובר בקרנות המאפשרות למשקיעים המעוניינים בכך להשקיע את כספם במיזמים שונים העוסקים בתשתיות לאומיות. קיימים מיזמים רבים בתחום התשתיות: כבישים, חשמל, טיהור שפכים, התפלת מים, תשתיות טלפון או כל תשתית אחרת. הבסיס לפעולתה של קרן תשתיות תלוי בתיאום הנוצר בין גוף פרטי לגוף הממשלתי המתאים.

מדוע קרנות פרייבט אקוויטי נחשבות להשקעה חכמה?

השקעה מתחום ההשקעות האלטרנטיביות בכלל וקרנות פרייבט אקוויטי בפרט, פותחות בפני המשקיע ממדי תשואה וביזור סיכונים שאינם ברי הקבלה לעולם ההשקעות המסורתי.

להשקעה זו מספר יתרונות בולטים:

 • השקעה מותאמת אישית למשקיע – קרנות פרייבט אקוויטי מאפשרות למשקיע לבחור את התחום בו הוא מעוניין להשקיע את כספו. ביכולתו של המשקיע לבחור באיזו קרן השקעות פרטית הוא בוחר להשקיע, זאת בהתאם לתחום פעילותה המוצהר. 
 • אפשרות לניהול משא ומתן – מאחר וקרנות פרייבט אקוויטי משקיעות בחברות קיימות או נכסים קיימים, ביכולתן לנהל משא ומתן העוסק בתנאי הרכישה השונים. הדבר שונה כשמדובר בהשקעה סחירה כמו: ניירות ערך או מניות בהן האפשרות לניהול משא ומתן אינה אפשרית. האופציה לניהול משא ומתן מובילה בסבירות גבוהה יותר להשגת מחיר אטרקטיבי לרכישה בהשוואה לעסקה ללא אפשרות ניהול משא ומתן.
 • נציגות של חברי הקרן בישיבות ההנהלה של החברות הנרכשות – מנהלי הקרן זוכים להשפעה מבפנים על ידי השתתפות פעילה בישיבות השונות של החברות שנרכשות על ידי הקרן. מלבד היכרות ויכולת השפעה רבה יותר, נציגות בישיבות מעניקה לחברי הקרן אפשרות להשפיע ולהזניק את ביצועי החברות, עובדה שלבסוף תשפיע על שוויין ועל נתח הרווח של קרן פרייבט אקוויטי.
 • השקעות מגוונות – משקיעים שתיק ההשקעות שברשותם מורכב ברובו ממסלולי השקעה סחירים, מושפעים מאוד מהתנודתיות בשוק ההון. השקעות שמרוכזות באפיק אחד עלולות להיות הרות סיכון. ביזור סיכונים על ידי גיוון תיק ההשקעות יסייע למשקיע גם כששוק ההון פועל “נגדו”. השקעות אלטרנטיביות וקרנות פרייבט אקוויטי מציעות למשקיע הן גיוון ובנוסף ביזור סיכונים על ידי תוספת של אפיק השקעה שאינו סחיר.

השקעה חכמה בתחום ההשקעות האלטרנטיביות היא בשורה של ממש עבור משקיעים פרטיים. בעבר, אפיק השקעות אטרקטיבי זה היה נחלתם של מוסדות ובעלי הון וכעת, בסיוע קרנות נדל”ן, קרנות פרייבט אקוויטי, תשתיות ועוד השקעה זו הפכה לאפשרית.

בעוד ששיעור המשקיעים הבוחרים בהשקעה חכמה בסקטור האלטרנטיבי נמצא בעלייה מתמדת, אחוז הבוחרים להצטרף ולהשקיע בשוק ההון המסורתי, נמצא בירידה. על מנת להשקיע בחכמה, מומלץ לוודא כי הגוף דרכו בחרתם להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות הוא בעל המוניטין המבוקש, הידע והניסיון בתחום.  

השקעה חכמה: מה חשוב לדעת?

על מנת להתאים בצורה מדויקת את אפיק ההשקעה המתאים לך, מומלץ לבחון היטב את הפרמטרים הבאים:

 1. רמת הסיכון אותה ביכולתכם לשאת – אפיקי ההשקעה השונים נבדלים זה מזה ברמת הסיכון הטמונה בהם. חשוב להתאים בין רמת הסיכון אליה מכוון המשקיע לבין מסלול ההשקעה הנבחר.
 2. טווח הזמן הרצוי להשקעה – משקיעים המעוניינים בהשקעה לטווח קצר או בינוני לא יבחרו במסלולי השקעה המתאפיינים בפרק זמן ארוך. משקיעים שאינם זקוקים לכסף נזיל בטווח הקרוב-בינוני יוכלו לבחור במסלולי השקעה ארוכי טווח.
 3. היקף ההשקעה – לסכום שביכולתכם להשקיע במסלולי ההשקעה שונים יש קשר ישיר לאפיקי ההשקעה שיפתחו בפניכם. השקעות רבות דורשות הון התחלתי גבוה יחסית בעוד אחרות מאפשרות השקעה עם סכומים נמוכים בהרבה. 

לסיכום

השקעה חכמה נמדדת בפרמטרים רבים: אפיק ההשקעה עצמו, הגוף עימו בחרנו להשקיע וההתאמה של מאפייני ההשקעה לצרכים האישיים שלנו. משקיעים רבים בוחרים בשוק ההשקעות האלטרנטיביות על מוצריו כגון קרנות פרייבט אקוויטי ועוד ורואים בהם השקעה נבונה ואידיאלית עבורם בשל יתרונותיהם הרבים שפורטו בשורות האחרונות.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

המידע המפורט לעיל, כפוף להוראות ההסדר התחיקתי והינו חומר מסייע בלבד. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, ואין בו כדי למצות ו/או להחליף את הוראות ההסדר התחיקתי והתקנון הרלוונטי. המידע האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח. אין באמור כדי להוות התחייבות לתשואה עודפת ואין בתשואות העבר בכדי להבטיח תשואה דומה בעתיד.

רוצים להיות שותפים בבחירת הרכב החיסכון הפנסיוני שלכם ולשפר את העתודות הכלכליות שברשותכם?

רוצים להיות שותפים בבחירת הרכב החיסכון הפנסיוני שלכם ולשפר את העתודות הכלכליות שברשותכם?