Finbert ישראל שירותים פיננסים

Finbert ישראל שירותים פיננסים

השקעות אלטרנטיביות: חלופה להשקעות בשוק ההון

תוכן עניינים

השקעות אלטרנטיביות עם פינברט ישראל

השקעות אלטרנטיביות, כשמן כן הן, חלופה להשקעות המסורתיות בשוק ההון. בימינו, משקיע המעוניין להשקיע את הונו ניצב בפני שתי אפשרויות, השקעה באפיקים סחירים והשקעה באפיקים שאינם סחירים. תנודתיות בשוק ההון משפיעה באופן ישיר על תיק ההשקעות המסורתי שברובו מושתת על השקעות באפיקים סחירים.

שוק ההשקעות האלטרנטיביות המציע השקעות במוצרים שאינם סחירים, צמח מתוך צורך קיים. לאחר המשבר הגדול שפקד את הכלכלה העולמית בשנת 2008 נחשפה תמונה עגומה: הכספים של רבים מאיתנו מושקעים באפיקים שאינם מגוונים מספיק, נתונים לתנודתיות רבה. מצב זה הוביל לביקוש גדול בקרנות השקעה אלטרנטיביות ורצון להכיר אפיקי השקעה חדשים.

הבשורה לא איחרה לבוא ואפיקי השקעה אלטרנטיבית הפכו לעובדה קיימת. מוצרים פיננסיים רבים ומגוונים הפכו לזמינים ונגישים, בעבור כל אדם המעוניין להשקיע כספים פנסיונים או כספי חסכון, שאינם מושפעים מתנודתיות שוק המסחר. השקעה אלטרנטיבית טובה מותאמת באופן אישי לצרכיו הייחודיים של המשקיע ומספקת עבורו גיוון לתיק ההשקעות ומסייעת בפיזור סיכונים.

סוגי השקעות אלטרנטיביות

 • השקעות בנדל”ן מניב – רכישת נכס נדל”ני שיניב עבור המשקיע תשואה בדמות תשלום שכירות. הנכס עשוי להיות דירת מגורים, משרד, חנות, בית מלון, חניון, שטח למסחר, אולם תצוגה ועוד.
 • השקעות בנדל”ן לפיתוח – רכישת נכס הזקוק להשבחה, ביצוע הנדרש בנכס ולאחר מכן, עשיית רווח בשל עלייה בערך הנכס.
 • מיזמים פרטיים – בין אם מדובר בחברות טכנולוגיות, עסק חדשני בתחום המזון או חברה קטנה ומהפכנית בכל תחום אחר, מיזמים פרטיים מהווים השקעה אלטרנטיבית שניתן לבחון, הודות לכך שהם נחשבים לאפיק השקעה בעל פוטנציאל גבוה לתשואה לאורך זמן בעבור המשקיע.
 • אשראי צרכני – מתן הלוואות מצומצמות יחסית עבור אנשים פרטיים למטרת צריכה או התנהלות פיננסית שוטפת. בעבר, מתן אשראי והלוואות נשלט ביד רמה באמצעות הבנקים. כיום, אפשרויות אלטרנטיביות רבות קיימות ע”י בניית ממשקים דיגיטליים שונים, המאפשרים לאנשים לספק הלוואה לאנשים אחרים ללא תיווך בנקאי.
 • תשתיות – הנגשת מיזמי תשתיות לאומיים והפיכתם למוצרי השקעה זמינים עבור הרוצים בכך. סלילת כבישים, תשתיות טלפון, שפכים חשמל או כל תשתית אחרת יהפכו אפשריות להשקעה הנחשבת כ”סולידית”.
 • השקעות בסטארט אפים – מי מאיתנו יסרב לקחת חלק ברווחיה של חברה שהתמזל מזלה וזכתה לאקזיט מוצלח? בין אם בחרתם בחברה טכנולוגית, סטארט אפ העמל על פיתוח תרופה חדשנית או חברה הממוקדת בכל תחום אחר, חברות סטארט אפ הפכו להשקעה אלטרנטיבית פופולרית.
 • השקעות בנכסים אלטרנטיביים PE – השקעה אלטרנטיבית מצוינת בקרן השקעות פרטית ,PE המאפשרת השקעה במגוון עסקאות וע”י כך מגדילה את הפיזור הפנימי בתוך תיק ההשקעה ואינה מושפעת מתנודות השוק ומגורמים חיצוניים ולכן היא נחשבת לאחת מהשקעות האלטרנטיביות הכדאיות והיציבות ביותר.

  אורית כהן- מבכירי הסוכנים הפנסיונים בפינברט- בסקירה קצרה על השקעות מחוץ לשוק ההון

אופן ניהול ההשקעה: באמצעות קרן השקעות אלטרנטיביות או באופן פרטי?

 משקיע המעוניין להשקיע את כספו באפיק השקעות אלטרנטיביות יכול לעשות זאת באופן פרטי או באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות. על מנת להבין את ההבדל בין שני האפיקים, ניתן לבחון את תחום השקעות הנדל”ן כדוגמה אפשרית.

פיזור סיכונים

אדם הרוכש דירה להשקעה מנהל את ההשקעה באופן פרטי. בין אם מדובר בהשכרה או מכירת הנכס – הוא נדרש לעשות זאת בעצמו, והמשקיע הוא הנושא הבלעדי בעלויות התחזוקה השונות ותשואתו תלויה ביוקרת האזור ותנודות המחירים המקומית במקום בו נמצא הנכס.

לעומת זאת, השקעה באמצעות קרן השקעות אלטרנטיביות תאפשר פיזור סיכונים. הדבר מתאפשר מכיוון שקרן השקעות אלטרנטיביות משקיעה במקביל במספר נכסים שונים. בנוסף, קרנות השקעה אלטרנטיביות מכילות משקיעים נוספים מלבדכם.

הקרן מטפלת באחזקת הנכסים, ניהולם, גביית שכר הדירה, מתן מענה לדיירים ועוד.

חלק מקרנות ההשקעות האלטרנטיביות מאפשרות “פיצוי”, במקרה בו נכס אחד מתברר כהשקעה לא מניבה, זאת בניגוד להשקעה פרטית שבה גורל התשואה הפוטנציאלית תלוי כולו בנכס אחד. כאמור, קרנות השקעה אלטרנטיביות משקיעות במספר נכסים במקביל, הדבר מאפשר להן קיזוז בין הפסדים אפשריים בגין השקעה פחות טובה לרווחים גבוהים בהשקעה בנכס אחר.

מומחיות וידע

הבדל נוסף טמון בידע ובמומחיות הדרושים לניהול ההשקעה. השקעת נדל”ן הנעשית דרך קרנות השקעה אלטרנטיביות תנוהל במומחיות הנדרשת. מנגד, השקעת נדל”ן פרטית תדרוש מכם לא מעט עבודות מחקר, בדיקות והכנות שדורשות השקעה ועשויות לגזול לא מעט זמן. בין אם היכרות עם האזור בו נמצא הנכס, היסטוריית הנכס עצמו, רכישות באיזור, בחירה מדוקדקת של הנכס שעשוי להניב את התשואה המקסימלית, הכרה בחוקי המיסוי, תקנות עזר מקומיות, חוקי הגנת הדייר, פיקוח על שכר הדירה ועוד.

היקף ההשקעה

עוד הבדל שצריך לתת עליו את הדעת הוא היקף ההשקעה הנדרשת. על מנת להשקיע בנדל”ן באופן פרטי נדרש סכום השקעה גבוה יחסית, גם אם הנכס שרכשתם ממומן ברובו על ידי הבנק. השקעה הנעשית באמצעות קרן השקעות אלטרנטיביות תדרוש על פי רוב סכום השקעה התחלתי נמוך יותר.

לסיכום

השקעות אלטרנטיביות ניתנות לביצוע הן באופן פרטי והן באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות. שני האפיקים נבדלים זה מזה במספר משתנים: המומחיות הנדרשת מהמשקיע, השקעת זמן ומשאבים לפני ההשקעה ובמהלכה, סכום ההשקעה המינימלי, פיזור סיכונים ועוד. על המשקיע לבחון את צרכיו ומטרותיו ובהתאם אליהם, לבחור את אופן ההשקעה הרצוי.

 

השקעות אלטרנטיביות: אפשרויות השקעה

 • מזומן – ניתן להשקיע בנכסים בלתי סחירים במזומן, באמצעות העברה מחשבונות מסחר או העברה מחשבון בנק וזאת בתנאי שחשבונות אלה פועלים בשיתוף עם קרנות השקעה אלטרנטיביות שבחרתם.
 • השקעה באמצעות קופת גמל בניהול אישי IRA –השקעה באמצעות פלטפורמה אישית ייעודית לניהול החיסכון. סוג השקעה זו הינו עקבי, לטווח ארוך ומאפשר להניב תשואות גם בזמנים שבהן שוק ההון מאופיין בתנודתיות גבוהה עם מגמות שליליות.

השקעה שכזו מתאפשרת באמצעות שלושה מקורות שונים:

 1. קופת גמל – מיועדת לחיסכון המתוכנן לפרק זמן בינוני או ארוך. קבוצה זו כוללת בתוכה מוצרים שונים אשר כולם מיועדים לשם חיסכון עתידי, בדרך כלל לגיל פרישה. ניתן להפוך לעמית בקופת הגמל במסגרת עבודה במקום מסוים ואז יקרא המצטרף “עמית שכיר” או ללא תלות במקום העבודה.

במקרה האחרון יקרא המצטרף “עמית עצמאי”. עמית שכיר חולק את העברת הכספים אל קופת הגמל עם מעסיקו. עמיתים בקופת הגמל שעברו את גיל 60 יכולים למשוך את סך הכספים שצברו בפעם אחת או לקבל את הכספים כקצבה המועברת מדי חודש והכל לפי תקנות המס המעודכנות ואופן ההפקדה לקופה.

 1. קופת גמל המתבססת על תיקון 190 לחוק – מטרת התיקון הינה הנגשת קופת הגמל בעבור משקיעים המעוניינים בהפקדת הון נזיל להשקעה. מקור השקעה זה מאפשר למשקיע משיכה של כספי ההשקעה בעבור תשלום מס מופחת משמעותית של 15% בלבד.

מוצר זה מתאים לעומדים בתנאי רשות המיסים.

 1. קרן השתלמות IRA – מוצר פנסיוני המאפשר למשקיעים הפקדות וחיסכון סכומי כסף גבוהים יותר ולטווח ארוך ביחס לקרן ההשתלמות “המסורתית”.

לסיכום, אין ספק שקופת הגמל IRA טומנת בחובה יתרונות רבים, היא מכוונת לחיסכון ארוך טווח. הקופה רלוונטית עבור משקיעים עצמאיים ומשקיעים שכירים.

מדובר ביתרון עצום הייחודי לאפיק זה. מסלולי ההשקעה ומועד משיכת הכספים תלויים במשקיע עצמו, המנהל עצמאית את התיק. דמי הניהול הנגבים באפיק זה הם נמוכים ביותר, אין גביית עמלות על הפקדות חוזרות בקופת הגמל ולבסוף, על מנת לאפשר למשקיע לנהל בעצמו את תיק השקעותיו, ניתנת שקיפות מלאה לנתוני הקופה, זאת באופן מדויק וברור.

“המידע המפורט לעיל, כפוף להוראות ההסדר התחיקתי והינו חומר מסייע בלבד. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, ואין בו כדי למצות ו/או להחליף את הוראות ההסדר התחיקתי והתקנון הרלוונטי. המידע האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח. אין באמור כדי להוות התחייבות לתשואה עודפת ואין בתשואות העבר בכדי להבטיח תשואה דומה בעתיד.”

מהם שלושת הפרמטרים החשובים בתחום ההשקעה האלטרנטיבית?

 1. קורלציה נמוכה לשוק ההון – השקעות אלטרנטיביות אינן נסחרות בבורסות (שם מתנהלות השקעות כגון: מניות, אג”ח, אופציות, תעודות סל ועוד) ולכן, הן אינן מושפעות בדרך כלל מתנודות המסחר בשוק ההון. שוק המסחר המסורתי שנסחר בבורסה הוא תנודתי עקב שינויים רבים, שלאו דווקא תלויים בסיבות כלכליות והוא מושפע מגורמים רבים ובשל כך, מערב רמות סיכון משתנות עבור המשקיעים.
 2. אי נזילות – השקעות אלטרנטיביות הן בבסיסן השקעות ארוכות טווח. בשונה מהשקעות סחירות בבורסה אשר מאפשרות למשקיע לחכות לרגע בו יוכלו לגרוף רווח מהיר יחסית משוק תנודתי במיוחד, ההשקעות האלטרנטיביות הן השקעות עתידיות שמאפשרות למשקיע ליהנות מתשואות, בשל העובדה שכספו המושקע אינו נזיל. השקעות אלו מאופיינות עבור המשקיעים המצוידים בסבלנות.
 3. מנהל השקעות מומחה – ניהול ההשקעה בידי מנהל השקעות מומחה מהווה פרמטר חשוב במיוחד עבור המשקיע. קרן השקעות אלטרנטיביות מקצועית ומנוסה חוסכת עבור המשקיע את עבודת השטח וההכנה לפני ההשקעה שבמהלכה הוא נדרש לגבש החלטה בדבר כדאיות ההשקעה העומדת על הפרק. קרן השקעות מוצלחת מכירה את אפיקי ההשקעה, את ההליכים הנדרשים, והיא תטיב לזהות הזדמנות טובה כשזו נקרית בפניה. יש לזכור שממשקיע עצמאי נדרשת הבנה בחוקי המיסוי והרגולציה הרלוונטיים להשקעתו אם הוא פועל עצמאית ובנוסף, השקעה פרטית דורשת הון התחלתי רחב היקף אותו לרוב יתקשה המשקיע הבודד לגייס לשלב אפיקי השקעה שונים במקביל. 

שוק ההשקעות האלטרנטיביות הפך לפופולרי במיוחד והוא חולש על תחומים רבים ומגוונים, לדוגמה: השקעות בנדל”ן בארץ, השקעות נדל”ן בחו”ל, השקעה בחברות טכנולוגיות, חברות פארמה, ביוטק, תשתיות, קרנות השקעות ועוד.

אשראי לעסקים ואשראי צרכני

על רקע החשש הגובר מהתנודתיות בשוק ההון המסורתי, כספים רבים הוסטו לאפיקי השקעה שאינם תנודתיים כדוגמת השקעות אלטרנטיביות בארץ ובחו”ל בקרנות המבצעות חיתום ומעניקות הלוואות לשכירים ולעסקים במסגרת תנאי הריבית המקובלים במשק, תוך הגבלת מסגרת הזמן האפשרית להחזר. קרנות ההשקעות המציעות את כספי ההלוואות ללווים, בוחנות היטב את רקע הלווים ויכולת ההחזר שלהם ובהתאם לנתונים, מעניקות או שוללות את בקשת ההלוואה. משקיעים המעוניינים להשקיע בקרנות המעניקות אשראי לעסקים או לצרכנים, נדרשים לעמוד בסכום ההשקעה המבוקש, כאשר הרווח הפוטנציאלי שלהם מהשקעה זו טמון בתשואות שמקורן בגובה הריבית שהלווה משלם.

בדומה לסוגי השקעות אלטרנטיביות שונות, גם אפיק השקעה זה אינו צמוד לתנודתיות שוק המסחר ולכן, גם בזמני משבר, ירידות חדות או עליות תלולות, מדד הסיכון בהשקעה נותר דומה. בשונה ממתן הלוואה באופן פרטי, קרן השקעות שעוסקת בכך מאפשרת לבזר באופן מאוזן את הסיכון על ידי מתן הלוואות שונות במקביל לגופים בסכומים שונים. על ידי כך הקרן אינה נסמכת בלעדית על לווה אחד או אחר.

משמעות הדבר היא פיזור סיכון בתיק האשראי של הקרן. במקום להיות תלוי לווים גדולים הקרן מעניקה אלפי ועשרות אלפי הלוואות בסכומים נמוכים.

משך התקופה הממוצעת בה, על פי רוב, נדרש הלווה להחזיר את סך ההלוואה שנטל היא בין שלוש לחמש שנים. מדובר בפרק זמן קצר יחסית המאפשר למשקיע תשואה גבוהה יחסית בפרק זמן סביר. הבדל משמעותי נוסף בין השקעה בקרן העוסקת בהלוואות לעומת מתן הלוואה פרטית טמון בכלים העומדים לרשות הקרן על מנת לאפיין את הפרופיל של מבקש ההלוואה. ביכולתן של קרנות אלה להתחקות אחר דפוסי הפעילות הכלכלית של המועמדים לקבלת ההלוואה, מצבם האישי, תעסוקתי, משפחתי ועוד על מנת לשקלל רכיבים אלה בצורה חכמה שנועדה לעמוד על הסבירות להחזר הכספים שלווה ולמזער סיכון.

מהו נדל”ן מניב?

אפיק נוסף להשקעה אלטרנטיבית הוא אפיק השקעה בנדל”ן מניב. השקעה שכזו עשויה להניב בעבור המשקיע פוטנציאל להכנסה קבועה מהשכרת הנכס או ממכירתו. הנכסים הנכללים תחת הגדרת “נדל”ן מניב” הם רבים ומגוונים לדוגמה: עסקים, שטחים המשמשים לתעשייה ומרכזי הפצה , בתי מלון, משרדים, נכסים המשמשים למגורים ועוד.

תשואה מעסקאות נדל”ן מניב תהווה הכנסה יציבה בעבור המשקיע, זאת בקיזוז הוצאות קבועות שעיקרן אחזקת הנכס, מימון רכישתו ועוד. עסקת נדל”ן מניב כוללת בתוכה שני פרמטרים מהותיים וחשובים שיש לקחת בחשבון:

 1. הראשון עוסק בשוויו של הנכס הנדון ואומדן הרווחיות מהעסקה כולל אפשרות להשקעה ושדרוג הנכס ובחינת הביטוי של צעד זה עם מכירתו.
 2. השני היא היקף השכירות המשוערת אותה ניתן לקבל מהשכרת הנכס המדובר.

מלבד זאת, נבחן גורמים נוספים לפני שנבחר את הנכס “האחד” להשקעה מניבה: מהו ההון הנדרש מצד המשקיע על מנת לבצע את העסקה? מהו אחוז הרווח אותו המשקיע מצפה לקבל בעסקה זו? מידע קריטי על סביבת הנכס ונתוניו שעשוי להשפיע על ההשקעה ובנוסף, חשוב במיוחד לבחון אלמנטים ברי סיכון לעסקה: תדמית האזור, צורך בשיפוץ, תוכניות עתידיות בסביבה הקרובה לנכס ועוד.

השקעות בנדל”ן מניב באמצעות קרן נדל”ן מאפשרות למשקיעים לוותר על בחינת רקע קפדנית טרם ההשקעה בשל התמקצעות אנשי המקצוע בקרן העוסקים בדיוק בפן זה. השקעה באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות מאפשרת השקעה במספר נכסים או פרויקטים בו זמנית, דבר המסייע בהפחתת מרכיב הסיכון בהשקעה ובנוסף, להבדיל ממשקיע באופן עצמאי, משקיע בנכסי נדל”ן מניב באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות לא הופך לבעלים של הנכסים השונים, עם כל ההתחייבויות החוקיות והליכי הבירוקרטיה המשתמעים מכך.

השקעות אלטרנטיביות מכוונות מיזמים עסקיים ויוזמות תיירותיות

אפשרות נוספת להשקעה אלטרנטיבית מגיעה מכיוונם של מיזמים שעיקרם טכנולוגיה, היי-טק ותיירות. קרנות השקעה אלטרנטיביות פונות לגיוס משאבים ממשקיעים המעוניינים בכך ומפנה כספים לכיוונן של חברות שנמצאו כבעלות סבירות גבוהה להנבת תשואה בעבור ההשקעה.

השקעה במסגרת קרן השקעות מאפשרת גם בתחום זה ביזור סיכונים. הסיבה לכך טמונה בהשקעה שמתועלת אל מספר חברות במקביל ולא מרוכזת כולה בחברה אחת. מיטב המומחים ואנשי המקצוע דנים בנושא כדאיות ההשקעה וממד הסיכון, דבר המאפשר למשקיע חסר הרקע הרלוונטי או הידע הנדרש בתחום להיכנס להשקעה זו בצורה בטוחה יחסית.

אפשרות אטרקטיבית לא פחות שמציע שוק ההשקעות האלטרנטיביות היא השקעה במיזמים תיירותיים. קרנות השקעות אלטרנטיביות, שמדיניות ההשקעה שלהן היא רכישת בתי מלון ועסקי מלונאות, השקעה בבתי מלון, השבחת מלונות ואתרי תיירות נמצאות כרגע במגמת עלייה. לאחר שנות בצורת תיירותית שהביאה עימה הקורונה, הביקוש לפנאי נופש וענף התיירות נוסק.

ישנם מיזמים תיירותיים העוסקים בהשבחת נכסי תיירות ועיקר התשואה מגיעה מהיצע רחב יותר כגון: חדרים רבים יותר להשכרה, שירותים נוספים שמציע המלון ועוד. אפשרות נוספת היא שדרוג או השבחה. חשבו על זה כך, בפעם הבאה בה אתם ובני משפחתכם בוחרים לצאת לנופש משפחתי, משקיע שבחר השקעה אלטרנטיבית במיזמי תיירות נהנה מהביקוש העולמי לתיירות וכל התעשיות הנגזרות מכך.

השקעות אלטרנטיביות בתשתיות ופרויקטים לאומיים

סוגי השקעות אלטרנטיביות הם כאמור רחבים ושונים, יש הבוחרים להשקיע בתחומים סטנדרטיים יותר דוגמת נדל”ן מניב ואשראי ויש הבוחרים להתמקד בתחומים שנחשבים בשנים האחרונות לדבר החם הבא: תשתיות ופרויקטים לאומיים. מתוך הבנה מדינית שהשקעה בתשתיות היא הצעד הראשון לפיתוח אזורי ראוי המסייע ביצירת משרות ותורם תרומה משמעותית להזנקת הכלכלה המקומית, החלו משקיעים ויזמים לפקוד את זירת התשתיות והפרויקטים הלאומיים. הקמת כבישים, פיתוח והקמת פרויקטים לדיור, פינוי בינוי, מים, תקשורת, אנרגיה, שדות תעופה הפכו כולם לשדות השקעה שקיבלו “זריקת מרץ” עם כניסת המשקיעים אליהם.

כמו מגוון סוגי ההשקעות האלטרנטיביות, גם תחום ההשקעות בתשתיות ופרויקטים לאומיים מתאפיין ברכיב סיכון קטן יחסית, במיוחד בהשוואה להשקעה מסורתית הנסחרת בשוק ההון. השקעה בתשתיות מסייעת רבות לפיתוח כלכלי של האזור בו היא חלה וקיים בה פוטנציאל עצום לתשואות עבור המשקיע. 

אם אתם מתלבטים בנוגע לאפיק הנכון בו כדאי לכם להשקיע, הפסיקו להתלבט! משקיעים רבים בישראל ומחוצה לה כבר החליטו, השקעות אלטרנטיביות מהוות צעד פיננסי שקול ואופטימלי. השילוב האידיאלי בין תחומי השקעה מגוונים, ביזור סיכונים, תכנון נכון לטווח ארוך כולם קיימים ומאפיינים את סוגי ההשקעות האלטרנטיביות השונים.

עשו לעצמכם ולחסכונות שלכם טובה, בחרו את אפיק ההשקעה האלטרנטיבית המדויק עבורכם וקחו חלק בתכנון העתיד הפנסיוני או הפיננסי שלכם. בהצלחה!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

המידע המפורט לעיל, כפוף להוראות ההסדר התחיקתי והינו חומר מסייע בלבד. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, ואין בו כדי למצות ו/או להחליף את הוראות ההסדר התחיקתי והתקנון הרלוונטי. המידע האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח. אין באמור כדי להוות התחייבות לתשואה עודפת ואין בתשואות העבר בכדי להבטיח תשואה דומה בעתיד.

רוצים להיות שותפים בבחירת הרכב החיסכון הפנסיוני שלכם ולשפר את העתודות הכלכליות שברשותכם?

רוצים להיות שותפים בבחירת הרכב החיסכון הפנסיוני שלכם ולשפר את העתודות הכלכליות שברשותכם?